Yönetim Kurulu

Enda Holding Yönetim Kurulu, 26 Haziran 2018 tarihinde, Olağan Genel Kurul tarafından Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre üç yıl süreyle görev yapmak üzere seçilmiştir.

 

Cem Bakioğlu
(Başkan)


Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu,1945 yılında İzmir’de doğdu. İlk, orta ve yüksekokul öğrenimini İzmir’de tamamlayan Bakioğlu, sırasıyla; Hakimiyeti Milliye, St.Joseph, Galatasaray Lisesi, Ticaret Koleji ve İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde okudu. 1973 yılında Bak Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurdu. Bakioğlu, 1990’lı yıllarda plastik film, baskı silindiri ve plastik atıklarını yeniden ekonomiye kazandırmak amacıyla kurduğu tesisler ile ambalaj sanayiinde kalitesini ve teknolojisini yükselterek ihracatını geliştirdi. İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde ağırlıklı olarak ambalaj sektöründe faaliyette olan, bunun dışında medya, inşaat, sigortacılık, bilişim, taşımacılık alanlarında da varlık gösteren bir dizi kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve üyeliğini sürdürmektedir. Ayrıca 2017 yılı itibarıyla dondurulmuş sebze ve meyve üretimine yönelik yatırımını gerçekleştirmiştir. Cem Bakioğlu başta TÜSİAD ve ESİAD olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve Kent Hastanesi kurucusu ve Yönetim Kurulu üyesidir. Çok ortaklı şirketlerden Kipa, Asad, Güçbirliği’nin yönetiminde bulunmuştur. 1995 yılında Ege Orman Vakfı’nı kurdu ve yaklaşık 9 milyon fidan dikimini gerçekleştirerek Ege Bölgesi’nin ağaçlandırılmasına katkı sağlamıştır. Bornova’da 34 dersliği ve bir spor salonu bulunan Cem Bakioğlu Anadolu Lisesini yaparak eğitim gönüllüsü olduğunu kanıtlamıştır. Evli ve iki erkek çocuk babası Cem Bakioğlu İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
 

Samim Sivri

(Başkan Vekili)

1942 Denizli doğumlu Samim Sivri, 1965 Yılında İzmir İktisat Fakültesi – İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Vatani görevini tamamladıktan sonra, Karabük’te Demir Çelik Ürünleri Ticareti ile iştigal etmiş, 1972 yılında İzmir’de Demir ve Çelik Ürünleri Ticareti yapan şirketleriyle, ticari faaliyetlerde bulunmuş ve sonrasında 1983’den 2005 yılına kadar İzmir Demir Çelik Sanayii A.Ş. Kurucu Ortağı, Yönetim Kurulu Üyesi ve sonrasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir.İnşaat malzemeleri üretimi sektöründe çeşitli alanlarda birçok firmanın kuruculuğunu ve yöneticiliğini yapmıştır. Bu şirketlerdeki görevleri devam ederken; 1995 yılında Kipa Kitle Pazarlama A.Ş. Kurucu Ortaklarından biri olarak yönetim kurulunda görev almış, 2004 yılında ise Kent hastanesi kurucu ortakları arasında bulunmuş ve uzun yıllar bu şirketin yönetim kurulunda görev almıştır. 1993 yılında kurulan Enda Holding’in kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi, 1997 yılında kurulan Egenda A.Ş.’nin kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi, 2010 - 2015 yılları arasında da bu şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmiştir. Samim Sivri; ESİAD, EGEV gibi ileri gelen sivil toplum örgütlerinin kuruluşunda ve önemli sivil toplum örgütlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2015 sonrası ve halen Enda ve Egenda’nın Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerine devam etmektedir. Samim Sivri halen inşaat malzemeleri üretiminde bulunan çeşitli şirketlerin ortaklığı ve TARKEM Tarihi Kemeraltı A.Ş.’nde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

A.Fazıl Önder

(Başkan Vekili)

1952 yılında Isparta’da doğmuştur. E.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Pazarlama Bölümünden mezun olmuştur. Baba mesleği olan el halıcılığı ile ilgili Renk Halı ve Klasik Halı şirketlerinde görev 
almış ve 1990 yılında Klasik Halı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir. 
Ardından Renk Halı A.Ş.’yi satın almış ve bu şirketin sahibi olması sıfatıyla Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir. Bununla birlikte Türelsan Evcil Hayvan ürünleri ve Gıda Ltd. Şti.’nin Yönetim Kurulu Başkanıdır. 
Enda Holding A.Ş. ve Egenda A.Ş.’nin ortağıdır.

 

A. Rona Yırcalı

(Üye)

1944 doğumlu olan Rona Yırcalı, lise öğrenimini Robert Kolej’ de tamamladıktan sonra Ekonomi ve İş İdaresi konularında yüksek öğrenimini University of Miami, Amerika Birleşik Devletlerin'de yapmıştır. 
Halen devam eden görevleri arasında; “Dünya Odalar Federasyonu” (WCF) Onursal Başkanlığı, “Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu” (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, Orta Doğu ve Körfez Ülkeleri İş Konseyleri Koordinatör Başkanlığı ve “Türk Eğitim Vakfı” (TEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı bulunmaktadır. 
Geçmişte yapmış olduğu görevleri arasında; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği” (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanlığı, “Balıkesir Sanayi Odası” (BSO) Başkanlığı ve “Yapı ve Kredi Bankası” (YKB) Yönetim Kurulu Başkanlığı bulunmaktadır. Sahip olduğu grup kuruluşlarında, enerji (transformatör, hidroelektrik ve rüzgâr enerjisi), gıda, yem, tekstil, sentetik elyaf üretimi, turizm ve finans sektöründe faaliyet göstermektedir. İngilizce bilen Rona Yırcalı, evli ve iki çocuk babasıdır.
 

Koray Kıymaz

(Üye)

1964 yılında doğan Koray Kıymaz Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Matematik Bölümlerini bitirdi. 1994 yılında A.B.D’de Tulane Universitesi’nden Ekonomi dalında Doktora derecesi aldı. 2000 yılına kadar McKinsey&Co.’de Yönetim Danışmanlığı yaptı, sonrasında Avea Telekomünikasyon A.Ş’de İş Geliştirme, Müşteri Hizmetleri ve Pazarlama Direktörlüğü görevlerini üstlendi. Türk Telekom A.Ş’de Yönetim Kurulu Danışmanlığı da yapan Koray Kıymaz, 2009-2017 yılları arasında İş Geliştirmeden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürdü. 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla Fina Enerji Holding’de Genel Müdür olarak çalışmaktadır. Fina Holding’i temsilen Enda Enerji Holding A.Ş.’de halen Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.

 

Mustafa Ünal

(Üye)

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Mustafa Ünal, Bilkent Üniversitesi’nde MBA yapmıştır. 
Ak Yatırım ve Garanti Bankası’nda yatırım bankacılığı alanlarında yönetici olarak çalışmıştır. Enda Enerji Holding A.Ş. de yönetim kurulu üyesi olan Mustafa Ünal aynı zamanda, Verusa Holding A.Ş., Investco Holding A.Ş., Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., Innoted Teknoloji A.Ş., Standart Enerji Üretim A.Ş., Pamukova Elektrik Üretim A.Ş. ve Ata Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve Aldem Çelik Endüstri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kafein Yazılım Hizmetleri A.Ş. ile Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı yapmaktadır. Mustafa Ünal İngilizce ve Rusça bilmektedir.


Reha Çırak

(Üye)

İzmir Amerikan Lisesi ve Bilkent İşletme Fakültesinden mezun olan Reha Çırak çalışma hayatına New York’ta bir finans şirketinde başladıktan sonra İstanbul’da denetim ve finans sektöründe çeşitli çok uluslu şirketlerde çalışmıştır.
Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesinde Muhasebe & Finans bölümünde tamamlamış, SMMM ruhsatını 2004 yılında almıştır.UPENN, Wharton School of Business ve NYU Stern School of Business’da şirket evlilikleri, değerleme ve strateji konularında eğitimlere katılmıştır.Reha Çırak, aynı zamanda Verusa Holding A.Ş, Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Pamukova Elektrik Üretim A.Ş.’nin yönetim kurullarında görev yapmaktadır.

 

 

Hüseyin Metin Tuncay
(Üye)

1963 İzmir doğumludur. İzmir-Karşıyaka Erkek Lisesinin ardından 9 Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.
1985 yılından itibaren BBC Brown Boveri-İSVİÇRE, 1987 yılından 2001 yılına kadar Yaşar Holding bünyesindeki DESA, DESA-OTAK ve DESA Enerji Şirketlerinde Mühendis, Yönetici ve Üst Düzey Yönetici pozisyonlarında, 2001 yılından itibaren de ENDA Enerji Holding A.Ş.’de muhtelif pozisyonlarda görev almıştır. Halen ENDA Enerji Holding A.Ş. ve Grup Şirketlerinin Genel Müdürlük ve İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.Çalışma hayatı boyunca, gerek yurt içi (Ak Enerji, Zorlu Enerji, Enerjisa vb.) gerekse yurt dışında (GE, MAN, Siemens, Vattenfall, Alstom, BP, VATech) olmak üzere, muhtelif kaynaklara dayalı (Doğal gaz, kömür, hidroelektrik, jeotermal, rüzgar ve güneş) enerji üretim projelerinin; planlama, tasarım, imalat-montaj, işletme-bakım ve elektrik ticareti çalışmalarında görev almıştır.Yurt içi ve dışında muhtelif kuruluş ve derneklerdeki üyelikleri ve görevlerinin yanı sıra, yurt dışında muhtelif organizasyonlarda Türkiye’deki enerji sektörü üzerine sunum ve çalışmalarda bulunan Tuncay, evli ve 1 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

 

Serdar Dağistan
(Üye)

 1973 yılında İzmir’de doğan Serdar Dağıstan, İzmir Bornova Anadolu Lisesi ardından Boğaziçi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. MBA ve MPM derecelerini Northwestern University, Amerika Birleşik Devletlerin'de tamamladıktan sonra 1997 - 2006 yılları arasında Chicago’da Valenti Builders firmasında yöneticilik yapmıştır. 2006 yılında ülkesine dönüp CDS Yapı A.Ş.’yi kurmuştur. 2007 yılından itibaren Palmiye Park ve Palmiye Goya markaları ile çeşitli yerlerde  farklı konseptlerde konutların ve yaşam merkezlerinin projelerini hayata geçirmiştir. Dağıstan ayrıca, tıbbi eğitim konularında A/R ve V/R uygulamaları üreten Sapiens Medical Vr A.Ş. firmasının kurucu ortaklarındandır.İzmir Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfında yöneticilik yapmış olan Dağıstan, Vakfın Mütevelli Heyeti’nde ve Burs komitesinde de görev almaktadır. Serdar Dağıstan evli ve 1 çocuk babasıdır.